Opiekun medyczny

w Warszawie

Cena:

0 zł

Czas trwania:

1,5 roku

Tryb nauczania:

Stacjonarny

Nauka na kierunku opiekun medyczny jest bezpłatna przy zachowaniu 50% frekwencji na zajęciach. W przypadku nieosiągnięcia w danym miesiącu minimalnej frekwencji słuchacz ponosi opłatę w wysokości 179 zł. O szczegóły zapytaj w sekretariacie Żaka.

i Masz pytania? Kliknij przycisk i umów się na spotkanie z doradcą, który udzieli ci szczegółowych informacji na temat nauki w Żaku.

Opiekunowie medyczni w Warszawie – podobnie jak w każdym innym dużym mieście w Polsce – są obecnie szczególnie poszukiwani. I nic dziwnego, ponieważ społeczeństwo się starzeje, a coraz więcej osób starszych potrzebuje na co dzień wsparcia profesjonalisty. Czym zajmuje się opiekun medyczny i jak można rozpocząć pracę w tym zawodzie?

Opiekun medyczny – czym się zajmuje?

W Europie przybywa obecnie osób starszych, w tym – chorych i niesamodzielnych. Społeczeństwa zachodnie starzeją się coraz szybciej, a zastępowalność pokoleń jest na niskim poziomie. To z kolei powoduje, że brakuje osób do opieki nad osobami starszymi – również, jeśli chodzi o wsparcie medyczne. Z tego względu rośnie popyt na usługi opiekunów medycznych, którzy nie tylko świadczą usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze, ale od 2021 r., po zmianie przepisów, są też uprawnieni do wykonywania podstawowych zabiegów, takich jak pobieranie krwi czy podawanie leków w formie iniekcji podskórnej (mowa m.in. o insulinie i heparynie drobnocząsteczkowej). Oprócz tego opiekunowie medyczni mogą przeprowadzać ćwiczenia fizjoterapeutyczne w oparciu o metodę Hoppe’a.

Opiekun medyczny – szkoła Warszawa. Kierunek w Żaku

Osoby, które są empatyczne, cierpliwe, lubią pracować z ludźmi, mają wysokie umiejętności komunikacyjne, a dodatkowo chcą pracować w perspektywicznym zawodzie, powinny rozważyć naukę na kierunku Opiekun medyczny w Żaku.

Nauka trwa 1,5 roku; po ukończeniu szkoły medycznej absolwenci będą mogli bez przeszkód podjąć zatrudnienie w nowym zawodzie, wykorzystując całą wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć. Kierunek jest prowadzony w trybie stacjonarnym.

Naukę na kierunku kończy egzamin zewnętrzny, organizowany w szkole przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Osoby, które go zdadzą, uzyskują tytuł opiekuna medycznego.

Jakie wymagania trzeba spełniać, by podjąć naukę na kierunku Opiekun medyczny?

Przyszli słuchacze mogą zapisać się do Żaka online lub stacjonarnie. Aby móc podjąć naukę na kierunku Opiekun medyczny trzeba być osobą pełnoletnią, mieć co najmniej wykształcenie średnie, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki, a także dostarczyć dwie fotografie do legitymacji.

Nauka na kierunku Opiekun medyczny. Czego można się nauczyć?

Osoby, które zapiszą się na kierunek Opiekun medyczny w Żaku, będą uczęszczać m.in. na zajęcia z podstaw anatomii i fizjologii, zdrowia publicznego, podstaw psychologii i socjologii czy podstaw opieki nad osobą chorą i niesamodzielną. Ponadto osoby uczące się na tym kierunku nauczą się rozpoznawania problemów opiekuńczych i medycznych w opiece nad osobą chorą i niesamodzielną, organizowania i wykonywania czynności higienicznych, pielęgnacyjnych i opiekuńczych czy wykonywania wybranych czynności z zakresu opieki medycznej. Uczestnicy zajęć uczą się też, jak powinna wyglądać współpraca z lekarzami i pielęgniarkami, czy jak dobierać procedury terapeutyczne przy uwzględnieniu potrzeb danego pacjenta.

Co istotne, słuchacze uczęszczają również na zajęcia z języka migowego i języka obcego, dzięki czemu po ukończeniu nauki będą mogli pracować z szerszym gronem podopiecznych, również poza granicami kraju. Warto przy tym wspomnieć, że popyt na usługi opiekunów medycznych rośnie zwłaszcza w Niemczech i Wielkiej Brytanii; nauka w Żaku może zatem pomóc w późniejszym podjęciu pracy za granicą.

Praca opiekun medyczny – Warszawa i inne miasta

Zarówno w Warszawie, jak i w każdym innym mieście w Polsce, opiekunowie medyczni, którzy ukończyli kierunek w Żaku, będą mogli podjąć zatrudnienie m.in. w domach opieki i domach pomocy społecznej, ale też w:

- ośrodkach pomocy społecznej,

- szpitalach, przychodniach,

- hospicjach,

- sanatoriach,

- jednostkach prowadzących grupy wsparcia.

Nie należy również zapominać, że rośnie zapotrzebowanie na prywatną opiekę. Często na opłacenie opiekuna medycznego decydują się rodziny osób starszych, chorych i niesamodzielnych, które nie są w stanie pomóc bliskim na co dzień (np. ze względu na znacznie oddalone miejsce zamieszkania), ale jednocześnie nie chcą ich umieszczać w ośrodku. Opiekun medyczny może zatem zajmować się podopiecznymi prywatnie; zazwyczaj osoby pracujące w tym systemie mają co najmniej kilka osób, którym zapewniają profesjonalne wsparcie i opiekę.

Czego nauczysz się na kierunku opiekun medyczny w Żaku?

Nauczysz się wykonywania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych i czynności opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną. Zdobędziesz wiedzę z zakresu zdrowia publicznego, anatomii i fizjologii człowieka, a także patologii z elementami udzielania pierwszej pomocy. Zapoznasz się również z zarysem psychologii i socjologii. Zapoznasz się także z zasadami, na jakich prowadzona jest działalność gospodarcza w ochronie zdrowia, będziesz uczyć się również podstaw przedsiębiorczości, które na pewno pomogą Ci lepiej zrozumieć ten temat. Będziesz uczyć się języka migowego, aby móc pomagać również potrzebującym osobom niesłyszącym lub niemówiącym. Natomiast znajomość języka obcego w ochronie zdrowia pozwoli Ci np. wykonywać pracę za granicą czy opiekować się obcojęzycznymi pacjentami przebywającymi w Polsce. Zdobędziesz praktyczną umiejętność pracy w zespole opiekuńczym i terapeutycznym, tak by prawidłowo wypełniać swoją misję i sprawnie nieść pomoc z zachowaniem odpowiednich procedur i procesów.

Absolwent kierunku opiekun medyczny będzie przygotowany do

  • rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;

  • świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;

  • doboru procedur terapeutycznych odpowiednich dla określonego pacjenta;

  • współpracy z pielęgniarkami i lekarzami;

  • wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych;

  • wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D - Metoda Hoppe;

Kwalifikacje, jakie zdobędziesz po zakończeniu nauki

Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14)

Certyfikaty, jakie zdobędziesz w trakcie nauki

Dowiedz się więcej

V

Szczegółowe informacje

V